Jdi na obsah Jdi na menu
 


Barbaro

15.6.2007 15:05 | Slavní koně

Devětadvacátý leden rokum 2007 bude istorie dostihového sportu navždy evidovat jako datum, kdy definitivním neúspěchem skončil možná nejdramatičtější, a docela jistě nejnákladnější souboj o život dostihového koně v dějinách tohoto sportu. Loňský vítěz klasického Kentucky Derby Barbaro byl uspán poté, co od května loňského roku bojovali o jeho život špičkoví veterináři v nemocnici New Bolton Center v Pensylvánské univerzitě.

NEVÍDANÉ" STANDING OVATIONS" PRO VÍTĚZE

Barbaro byl až do loňského května považován za jednoho z nejlepších koní historie..Kentucky Derby v jeho 132. edici vyhrál jako dosud neporažený plnokrevník, když na své konto už předtím nastřádal dlouhou řadu snadných vítězství, a bojovat o ně musel praktoéícky jen jednou- při svém vítězství ve Florida Derby na závodišti Gulfstream Park pět týdnů před startem Kentucky Derby. V dostihu o "věnec růží "triumfoval s pátým největším nádśkoem v historii Derby a druhou nejvyšší návštěvu v dějinách louisvillského závodiště Churchill Downs svým počínáním nadchl tak, že se dočkal nevídaných "standing ovations".

HOROR V PŘÍMÉM PŘENOSU

Jak pomíjivá však může být sláva, to nemilosrdný osud Barbarovi ukázal o dva týdny později. Druhý dostih americké Trojkoruny Preakness Stakes, se rovněž dočkal mimořádné návštěvy-118 402 diváků v Marylandu je neuvěřitlený počet-ovšem ovace pro vysoce favorizovaného Barbara v jejich podání vystřídal horor v přímém přenosu. Barbaro si krátce po startu zlomil pravou zadnínohu, a jeho bojovnost a snaha zůčastnit se dostihu se navíc postaraly o dokonání díla zkázy. Hřebec byl vzápětí po dostihu převezen na pensylvánskou kliniku se zraněními, která místní veterináři kvalifikovali jako prakticky neléčitelná. Dean Richardson, šéf veterinárního týmu na Pansylvánské univerzitě však náročnou několikahodinovou operaci provedl a povedlo se mu několikrát zlomenou nohu stabilizovat.

NEUVĚŘITELNĚ SLEDOVANÝ PACIENT

Pro Barbara nastal několikatýdenní poměrně nadějný proces uzdravování. Na první tiskové konferenci s informacemi o Barbarově stavu se sešla více než stovka novinářů, veterináři Pensylvánské univerzity v prvních dnech léčení Barbara zodpovídali další stovky dotazů medií všemi komunikačními kanály. "Provedli jsme velmi náročný zákrok a velmi dobře jsme věděli, jaká jseou nebezpečí. Byla tu ovšem naděje na jeho stabilizaci a možné zařazení do chovu, a majitelé si přáli dát téhle šanci zelenou." Hodnotil počátky úsilí svého týmu Richardson. trenér Michael Matz na konto boje o záchranu Barbara poznamenal: "Každý trenér si přeje, aby byl jeho zraněný kůň v pořádku, jsou však zranění, jejíž rozsah takovou možnost prakticky vylučuje. A pokud majitel i za takové situace má vůli, aby se o zdraví koně bojovalo, je to obdivuhodné."

NÁKLADNÁ LÉČBA S NEJISTÝMI NÁSLEDKY

O tom, že léčba bude nevyhnutelně velmi nákladná, ale že její výsledka jsou značně nejisté, věděli majitelé Roy a Gretchen Jacksonovi velmi dobře. "Když vyhrál Kentucky Derby, přinesl nám jeden z nejskvělejších životních okamžiků," přiznala Jacksonová. "Takového koně přece nemůžeme nechat osudu, musíme se o něj postarat." Starost v jejím podání znamenala nejenom financování bezprecedentní veterinární péče, ale také třeba vlastnoruční donášení čerstvé trávy několikrát týdně. "Mohli jsme pro něj udělat moc málo." Posteskla si na adresu svého oblíbence ze stájí.
Zatímco paní majitelka nosila koni trávu, veterináři bojovali o jeho zdraví, jebnže někilik týdnů po operaci přišla nevítaná, a nakonec fatální komplikace-laminitida zdravé zadní nohy. Veterináři nastoupili do boje se všemi prostředky a dlouho se zdálo, že i toto nebezpečí se podaří udržet pod kontrolou, na sklonku loňského roku se však Barbarův stav progresivně zhoršil a po další operaci v průběhu ledna bylo veterinárními lékaří konstatováno, že laminitida pokročila do stádia, které nejenže neumožňuje vyléčení koně, ale navíc mu neskýtá ani šanci na bezbolestný život.
 
PŘÍLIŠ SILNÝ SOUPEŘ
 
 
Barbarův život byl ukončen injekcí podanou přesně v den, kdy se dožil třech a tři čtvrtě roku svého života, byť oficiálně zemřel jako čtyřletý. "Byl to člen rodiny se vším všudy, jeho ztráta je nesmírnou ranou, ale trápení, kterým procházel v posledních dnech, to bylo něco, z čeho jsme ho už museli vysvobodit." Konstatovala majitelka. Uspání koně proběhlo hlavními zprávami všech seriozních amerických médií, a předchozí dlouhodobý boj o jeho zdraví byl předmětem nekonečných zpravodajských vstupů a reportáží.
"Barbaro nechtě proslavil celou naši veterinu." Komentoval vítězův konec jeho americký pečovatel. "Byl to velikán. Uměl bojovat nejenom na dráze, ale i o život. Tenhle soupeř však byl pro něj příliš silný..." Dodal.
Barbaro byl po smrti zpopelněn a v době uzávěrky tohoto článku nebylo jisté, kde a jak popel spočine. Jedním z favoritů byl "hřbitůvek" šampionů na závodišti Churchill Downs.
 
 
 
 

Náhledy fotografií ze složky Slavní koně

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář