Jdi na obsah Jdi na menu
 


Cross - country

17. 12. 2008

Cross-country

Cross-country znamená v překladu jízda krajinou. V této části musí kůň překonat četné uměle vytvořené přírodní překážky, například suché a vodní příkopy, závory, kmeny stromů a živé ploty. Překážky nesmí být vyšší než 1,2 m (výška překážek je přizpůsobena stupni obtížnosti vypsané soutěže). Mnohé překážky jsou stavěny tak, že se dají překonat různým způsobem. Nejtěžší způsob je zároveň nejrychlejší. Obtížnost překážek nespočívá v první řadě v jejich velikosti, ale ve způsobu umístění, rozložení a kombinace. Délka tratě cross-country je přibližně 7 km. Jezdec musí trať absolvovat v časovém limitu, jinak dostává trestné body. Za rychlejší čas nedostává žádné plusové body. Končetiny koní se během cross-country pomazávají vazelínou, aby se příliš snadno neodřely na překážkách.

Překážky v cross-country
Protože cross-country představuje krajinnou jízdu, jsou překážky v této části jiného typu než překážky v běžném parkuru. Důraz je kladen na přirozený vzhled překážek. Dále musí být překážky pevné a musí mít impozantní tvar a průčelí.
• Vodní překážky - najíždíme energicky, ale s rozvanou, aby kůň měl možnost překážku ohodnotit.
• Náspy - musíme najíždět s kmihem, aby kůň měl dostatek sil vycválat nahoru. Nahoře na náspu se kůň musí opět dostat do rovnováhy a připravit se k seskoku.
Suché příkopy nahánějí strach zejména nezkušeným koním. Proto je důležité, aby jezdec tyto překážky najížděl bez zaváhání.
• Překážky ve svazích kladou nárok na odvahu jezdce i koně.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář